Sunday, October 1st, 2023

Alternatywy dla konta bankowego – co oferuje rynek?

Banki w obszarze kont osobistych i wydawanych do nich kart płatniczych długo nie miały zewnętrznej konkurencji. Do czasu. Najpierw rękawicę rzucił im Revolut. Później dołączyły inne firmy technologiczne. Zobaczmy zatem, jakie są dzisiaj alternatywny dla kont osobistych i wydawanych do nich kart.  

Wiele osób traktuje swoje konto osobiste i wydaną do niego kartę, jako niezbędne narzędzia pozwalające sprawnie zarządzać osobistym budżetem. Dzięki wprowadzanym przez banki innowacjom wymiana walut po korzystnym kursie nie oznacza już konieczności odwiedzenia kilku kantorów, a przelew środków na numer telefonu nie wywołuje zdumienia na twarzy jego odbiorcy. Co ważne, wszystko to możemy zrobić w dowolnym miejscu z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej w naszym smartfonie.

Wprowadzane zmiany i udogodnienia są wynikiem wzmożone konkurencji pomiędzy bankami, ale część z nich to również odpowiedź na ofertę rozpychających się na rynku fintechów. To firmy świadczące usługi na rynku finansowym w oparciu o nowoczesne, a nawet rewolucyjne technologie. Podmioty te w większości nie są bankami, jednak część z nich występuje o licencję bankową, a niektóre z nich już z takiej licencji korzystają. Sprawdźmy więc, co aktualnie mogą zaoferować nam finansowe firmy technologiczne.

Revolut, czyli fintech z litewską licencją bankową

Jednym z pierwszych podmiotów, który postanowił zmienić stan gry na rodzimym rynku jest Revolut, który rozpoczął działalność w Polsce w 2018 roku. Fintech ten powstał w 2015 roku w Wielkiej Brytanii. Aktualnie Revolut w ponad 35 krajach obsługuje 15 mln klientów indywidualnych i ponad 0,5 mln klientów biznesowych. Posiada licencję bankową, którą uzyskał na Litwie. Klienci Revoluta w ramach konta osobistego i kart płatniczych korzystać mogą z szeregu użytecznych funkcji. Wszystko dostępne jest z poziomu aplikacji mobilnej.

Z najciekawszych rozwiązań oferowanych przez Revolut zaliczamy możliwość otwierania subkont w ponad 30, nawet bardzo egzotycznych, walutach, atrakcyjne kursy wymiany, jednorazowe karty wirtualne ograniczające ryzyko przechwycenia naszych danych, płatności mobilne tj. Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay czy narzędzia wspierające zarządzanie osobistym budżetem. 

Klienci Revoluta skorzystać mogą także ze zniżek i zwrotów za zakupy. Inwestorzy dostają dostęp do amerykańskiego rynku akcji i do ponad 30 kryptowalut. Fintech pozwala również założyć konto dla dziecka, skorzystać z karty kredytowej i rachunku firmowego. W zależności od naszych potrzeb możemy skorzystać z odpowiedniego planu – od standardowego, który jest darmowy, przez plan PLUS (14,99 zł/mies.) i PREMIUM (29,99 zł/mies.), a na najbardziej rozbudowanym planie METAL (49,99 zł/mies.) kończąc.

Wise (dawniej TransferWise) – przelewy zagraniczne i ponad 50 walut

Kolejny fintech z brytyjskim rodowodem to Wise (dawniej TransferWise). Podmiot działa pod nadzorem FCA i obsługuje ponad 10 mln klientów na świecie. Firma zyskała popularność głównie dzięki szybkim i tanim przelewom międzynarodowym. Na stronie możemy skorzystać z kalkulatora prezentującego wszystkie koszty przelewu w różnych walutach. Narzędzie zwraca od razu kwotę, jaką można zaoszczędzić w porównaniu do transferu zleconego w standardowym banku.

Wise to także wirtualny portfel pozwalający zarządzać swoimi pieniędzmi w ponad 50 walutach. Wraz z portfelem otrzymujemy fizyczną kartę wielowalutową, którą można płacić niemal na całym świecie. Prowadzenie portfela i karty nie pociąga za sobą dodatkowych opłat. Te są naliczane m.in. za przechowywanie na rachunku kwoty większej niż 15.000 EUR, wypłaty z bankomatów lub za zamówienie karty.  

N26, czyli fintechowy bank z Niemiec

N26 jest bankiem mobilnym posiadającym licencję przyznaną przez niemiecki nadzór finansowy. Instytucja ta posiada już ponad 7 mln klientów i działa na 25 rynkach. W N26 można założyć konto osobiste prowadzone w euro. Prowadzenie rachunku w standardowym wariancie jest darmowe. Do konta wydawana jest karta z logo Mastercard. Bank został stworzony i zaprojektowany głównie do obsługi przez aplikację mobilną.  

Klienci banku N26 mogą korzystać z przelewów walutowych, które realizowane są we współpracy ze wspomnianym wcześniej Wise. Dostępne są również płatności mobilne Google Pay i Apple Pay oraz możliwość wypłaty gotówki w sklepach w wybranych krajach. Konto osobiste i formowe oferowane są w pakietach Standard, Smart, You i Metal. Różnią się one zakresem dostępnych usług i ceną. 

ZEN – polska alternatywa dla Revoluta

ZEN to polska odpowiedź na Revoluta. To świeży projekt, gdyż swój debiut na rynku ogłosił w listopadzie 2020 roku. Zen dostępny jest w 32 krajach. Klienci fintechu skorzystać mogą z fizycznej i wirtualnej karty Mastercard oraz z konta wielowalutowego z polskim numerem IBAN – do dyspozycji jest 30 różnych walut. Dostępne są również płatności mobilne Google Pay i Apple Pay. 

Osoby korzystające z aplikacji ZEN skorzystać mogą z oryginalnych korzyści, nazywanych zenefitami. Uwagę zwraca szczególnie natychmiastowy cashback, gwarantujący zwrot części środków za zakupy do 15 sekund od zakończenia transakcji. Płacąc kartą ZEN Mastercard za sprzęt elektroniczny w Unii Europejskiej, można otrzymać za darmo rok gwarancji, o ile przedmiot ma gwarancję producenta nie dłuższą niż 3 lata. W zależności od potrzeb do wyboru mamy dwa plany taryfowe. Wariant Gold kosztuje 0,99 euro miesięcznie. Wariant Platinum to już 4,99 euro miesięcznie. Oba rozwiązania można sprawdzić, korzystając z bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego.  

Alternatywy dla konta bankowego – co dalej?

Prezentowanie rozwiązania, mogące stanowić alternatywę dla konta bankowego, to tylko wycinek dostępnych opcji. Na rynku jest szereg innych fintechów oferujących nowoczesne usługi w ramach prowadzonych projektów. Trzeba jednak zaznaczyć, że rozwiązania te nie zainteresują każdego, a brak licencji bankowych, czy fizycznych oddziałów, może budzić nieufność. W tym wszystkim banki też nie zamierzają oddawać pola bez walki, rozbudowując swoje rachunki o dodatkowe funkcje.

Aktualnie konto osobiste z aplikacją mobilną jest w stanie spełnić szereg potrzeb standardowego użytkownika, dając przy tym większe poczucie bezpieczeństwa. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby korzystać równolegle z usług banków i fintechów. Ważne, aby wybierać rozwiązania najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Dlatego warto sprawdzić porównanie kont osobistych Bankier.pl i znaleźć najlepszą dla siebie ofertę. 
Jeśli poza kontem osobistym mamy inne potrzeby, związane np. ze sfinansowaniem bieżących potrzeb konsumpcyjnych, oszczędzaniem lub ubezpieczeniem pojazdu to znajdziemy to wszystko w bankier.pl/smart. Dzięki czytelnym rankingom i zestawieniom możemy w łatwy sposób porównać ze sobą najlepsze oferty na rynku.