Jesteś emerytem? Będziesz zwolniony!
W związku z oszczędnościami w powiecie włocławskim i dążeniem do zmniejszenia zatrudnienia wypowiedzenia dostało pięciu pracowników starostwa. Pracę stracą osoby, które nabyły prawa emerytalne - kobiety po 60 roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Władze starostwa przyjęły bowiem zasadę, że w pierwszej kolejności rozwiązywane są umowy z tymi, którzy będą mieli źródło dochodu w postaci emerytury.
Podobne zasady przy zwolnieniach mają obowiązywać w jednostkach podległych starostwu. Zarząd powiatu podjął bowiem i w tej sprawie uchwałę. Opozycja ją zaskarżyła. - Nikt nie ma prawa kategoryzować pracowników - uważa radny Piotr Grudziński (Ponad Podziałami). - To niezgodne z prawem.
Starosta Kazimierz Kaca odpiera zarzuty twierdząc, że w sytuacji, gdy zachodzi konieczność redukcji etatów, zwalnianie osób, które nabyły uprawnienia emerytalne jest lepszym rozwiązaniem niż pozbawianie pracy urzędników po 5 czy 20 latach pracy. - Krzywdy nikomu nie robimy - podkreśla starosta. I tłumaczy, że przyczyną zwolnień w starostwie nie jest osiągnięcie wieku emerytalnego, ale racjonalizacja zatrudnienia, wynikająca z konieczności oszczędzania w powiecie.
Jakie stanowisko w tej sprawie zajmie wojewoda Ewa Mes? Jak się dowiedzieliśmy, w urzędzie wojewódzkim trwa postępowanie wyjaśniające. Ma szan-sę zakończyć się ok. 20 lutego.
A jak wygląda sytuacja w innych urzędach? Czy pracownicy, którzy osiągnęli wiek emerytalny też czekają na wypowiedzenia? W Urzędzie Miasta we Włocławku wciąż zatrudnionych jest 9 osób, które osiągnęły wiek emerytalny. I zwolnienia się nie szykują.
- Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego samo osiągnięcie wieku emerytalnego, jeśli nie łączy się z faktycznym obniżeniem przydatności pracownika, nie może stanowić wyłącznej przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę - mówi Monika Budzeniusz, rzeczniczka prezydenta.
To oznacza, że jeśli pracownik jest w wieku emerytalnym, a pracodawca go zwalnia, musi podać inne powody.
tel. 54 232 22 22






![Impreza w Millionie [13 maja] Impreza w Millionie [13 maja]](http://www.mmwloclawek.pl/sites/igc3/files/imagecache/135x100/images/wwwmmwloclawekpl/2f573ac2-adc3-102e-8bd5-00163e7e8a65/img_3753__kopiowanie_.jpg?m40qgi)
![Noc Szpilek w Millionie [12 maja] Noc Szpilek w Millionie [12 maja]](http://www.mmwloclawek.pl/sites/igc3/files/imagecache/135x100/images/wwwmmwloclawekpl/2f573ac2-adc3-102e-8bd5-00163e7e8a65/img_3553__kopiowanie_.jpg?m40q6k)
![Impreza w TB King [13 maja] Impreza w TB King [13 maja]](http://www.mmwloclawek.pl/sites/igc3/files/imagecache/135x100/images/wwwmmwloclawekpl/2f573ac2-adc3-102e-8bd5-00163e7e8a65/img_3936__kopiowanie___kopiowanie_.jpg?m40pqu)









![I Zjazd Absolwentów Szkoły Podstawowej w Nakonowie przeszedł do historii.[zdjęcia] I Zjazd Absolwentów Szkoły Podstawowej w Nakonowie przeszedł do historii.[zdjęcia]](http://www.mmwloclawek.pl/sites/igc3/files/imagecache/80x53/images/wwwmmwloclawekpl/16344/mini_foto187_znak_0.jpg?m355vy)








Kontakt:
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego!
Powoływanie się P.Budzeniusz na orzecznictwo Sądu /jeżeli nawet takie istnieje/ to zwykła bezczelność.
Przecież te 9 osób w wieku emerytalnym zatrudnionych na etacie w UM odbiera oprócz wypłaty z tytułu zatrudnienia niemałe emerytury /chociażby Pani v-ce prezydent Muszlik/ i zwolnienie ich nie było by żadną tragedią.
A co mają mówić młodzi,produktywni, bardziej potrzebujący i wykształceni którzy są bez pracy. i często bez środków do życia.