Sunday, October 1st, 2023

Zastosowanie i podstawowe zalety przecinarek jezdnych

Do skrawania twardych i odpornych na obróbkę materiałów, do których należy zaliczyć asfalt i beton, niezbędne są wytrzymałe i zwrotne maszyny, wśród których największą popularnością cieszą się nowoczesne przecinarki jezdne do betonu i asfaltu.

Charakteryzują się one wytrzymałą konstrukcją i niezawodnością, dzięki którym to cechom są szeroko stosowane przy renowacji dróg i przy różnego rodzaju pracach budowlanych.

Ponadto zapewniają wysokie bezpieczeństwo pracy operatora i komfort użytkowania. Konstruktorzy tak projektują te maszyny, aby w jak największym stopniu zminimalizować wibracje pomiędzy dłonią i ramieniem operatora przy jednoczesnym dopasowaniu pracy maszyny do pełnego zakresu głębokości cięcia.

Aktualnie na rynku można znaleźć różne typy przecinarek jezdnych, które spełniają te wymagania, a są to zarówno przecinarki jezdne do betonu, jak i do asfaltu.

Przecinarki do betonu to wysokowydajne urządzenia, które charakteryzują się długą żywotnością, mimo że często pracują w trudnych warunkach.

Może to być na przykład przecinarka spalinowa, którą stosuje się do cięcia grubych warstw betonu. Jest zaopatrzona w system amortyzujący, który minimalizuje szarpnięcia, posiada sprofilowany uchwyt, który ułatwia pracę, zestaw filtrów, kompresor oraz zawór dekompresyjny, co pozwala na zwiększenie wydajności pracy urządzenia.

Produkowane też są przecinarki do betonu, które posiadają elektroniczny system zapłonu i zoptymalizowany stosunek masy do mocy. Są one projektowane tak, aby zoptymalizować rozkład ciężaru dzięki ergonomicznemu umiejscowieniu silnika, a w niektórych modelach zastosowano nowoczesne technologie, które są w stanie zredukować wibracje dłoń/ramię nawet o 40%.

Natomiast przecinarki do asfaltu używa się do cięcia dłuższych odcinków jezdni i prowadzenia napraw na drogach. Wyróżniają się łatwością obsługi, wytrzymałością i dogodnymi możliwościami konserwacji. Ze względu na charakter pracy posiadają różne funkcje manewrowe, dzięki czemu można nimi ciąć powierzchnię asfaltu zarówno od lewej, jak i od prawej strony, a nawet w trudno dostępnych narożnikach. Ponadto są zaopatrzone w funkcję regulacji głębokości cięcia i prędkości obrotowej, co zwiększa precyzję wykonywanego cięcia.

Dzięki temu, że mogą one pracować w każdych warunkach stosuje się je przy poważnych remontach drogowych, ale mogą również być używane do małych napraw powierzchni jezdni.

Niektóre typy przecinarek do asfaltu cechują się lekką konstrukcją, ale produkowane są również przecinarki o większej masie, które pozwalają na większą głębokość cięcia, a dzięki zastosowaniu podwozia o czterech kołach utrzymują wysoką stabilność.

Przecinarki jezdne posiadają mocny silnik, układ regulacji głębokości cięcia i zainstalowaną, na wypadek awarii zasilania, ręczną pompę do podnoszenia ostrza, jak również specjalne uchwyty, których zadaniem jest ułatwienie ich transportu.

Często wyróżniają się nowoczesnym designem, a ich elementy konstrukcyjne maluje się metodą proszkową, co znacząco zwiększa ich żywotność.

Dzięki zaawansowanym technologiom przecinarki jezdne mogą płynnie i ergonomiczne ciąć asfalt lub beton.