Thursday, April 18th, 2024

Czym jest Condohotel?

Popularność aparthoteli na polskim rynku nieruchomości rośnie z roku na rok. Pierwszy condohotel powstał w Miami Beach w USA w latach 50. XX wieku, a największy rozwój miał miejsce w latach 80. XX wieku.

W Polsce natomiast pierwsze aparthotele powstały w miejscowościach turystycznych w 2005 i 2006 roku. Kilka lat później deweloperzy rozpoczęli budowę hoteli apartamentowych w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto.

Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją hotel apartamentowy to inwestycja dewelopersko-hotelowa, połączenie obiektu mieszkalnego z hotelem. Condohotele to hotele 4-5 gwiazdkowe, zwykle z recepcją, restauracjami, salami konferencyjnymi i bankietowymi, strefami spa i wellness, basenami i usługami hotelowymi. Hotel apartamentowy różni się od hotelu ogólnego formą własności poszczególnych apartamentów oraz sposobem finansowania inwestycji.

Deweloperzy budują condohotel, a następnie sprzedają pojedyncze lokale hotelowo-apartamentowe osobom prywatnym, korporacjom i przedsiębiorcom. Inwestor staje się właścicielem apartamentu/pokoju condohotelowego, zarządzanego przez profesjonalną firmę tzw. operatora.

Oficjalnie operatorzy wynajmują mieszkania/pokoje od właścicieli tych jednostek zakwaterowania. Ta opcja inwestycyjna jest szczególnie korzystna dla tych, którzy nie mają czasu na samodzielne wynajęcie nieruchomości, znalezienie najemców, utrzymanie i wykonanie niezbędnych napraw.