Tuesday, July 23rd, 2024

Mini żurawie pająki jako alternatywa dla dźwigów samojezdnych

Mini żuraw pająk, zwany po angielsku spider crane, to urządzenie podnoszące przeznaczone do przenoszenia ciężkich ładunków. Ma on taki sam udźwig jak żuraw samojezdny, ale zajmuje bardzo mało miejsca. W związku z tym mini żuraw pająk może służyć do wykonywania operacji podnoszenia w ograniczonych przestrzeniach, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Jego udźwig jest imponujący, biorąc pod uwagę jego rozmiary. W zależności od modelu jest w stanie unieść nawet do 8 ton.

Jest to napędzana elektrycznie maszyna gąsienicowa z wysięgnikiem teleskopowym, który może sięgać prawie 20 metrów. Te cechy pozwalają na pracę na kilku piętrach przy pozostawieniu niewielkich śladów na ziemi.

Istnieje wiele różnych modeli mini żurawi typu pająk, różniących się marką, maksymalną wysokością podnoszenia i maksymalnym ciężarem podnoszonego ładunku.

Posługując się mini żurawiem pająkiem, należy wziąć pod uwagę charakterystykę maszyny, aby wybrać tę, która jest najbardziej odpowiednia do konkretnych potrzeb. Oto czynniki, które należy sprawdzić przed przystąpieniem do pracy mini żurawiem pająkiem:

  • wysokość podnoszenia.

W zależności od modelu wysokość podnoszenia mini żurawia pająka wynosi od 5 do 20 metrów. Należy wybrać maszynę, której maksymalna wysokość podnoszenia jest większa niż wysokość wykonywanych prac. O wyborze maszyny decyduje zatem środowisko, w jakim znajduje się dana placówka. Jeśli chcesz pracować przy budynku z ziemi, lepiej jest wybrać duży model, na przykład mini żuraw 19 metrowy.

W ofercie mini żurawi pająków znajdują się również mniejsze modele, które pozwolą na podnoszenie ładunków wewnątrz budynków, a nawet pod ziemią. Najmniejsze modele mini żurawi są w stanie pracować w ograniczonych przestrzeniach, takich jak tunele metra, maksymalne obciążenie. Ten termin, wspólny dla wszystkich urządzeń do podnoszenia i przenoszenia, odnosi się do maksymalnego ciężaru, jaki maszyna jest w stanie unieść. Jak wcześniej wskazano maksymalne obciążenie dźwigu pająka może osiągnąć 8 ton.


Ze względów bezpieczeństwa ważne jest, aby obliczyć ciężar podnoszonego ładunku. W rzeczywistości przeciążenie może spowodować przewrócenie się mini żurawia i spowodować poważne szkody, zarówno materialne, jak i ludzkie, przestrzeń dyspozycyjna pracy. Chociaż mini żurawie typu pająk są kompaktowymi maszynami, potrzebują wystarczającej przestrzeni do efektywnej pracy. To ograniczenie przestrzenne należy szczególnie brać pod uwagę podczas pracy w pomieszczeniach.

Mini dźwigi mogą zmieścić się w standardowych drzwiach, a nawet być używane do wykonywania prac w przestrzeniach o wysokości mniejszej niż 2 metry. Najmniejsze modele mini żurawi są w stanie pracować w ograniczonych przestrzeniach, takich jak na przykład tunele metra.
Mini dźwigi znajdują zastosowanie przy pracach budowlanych, gdzie jest ograniczona przestrzeń pracy, w pomieszczeniach, świetnie sprawdzają się do przenoszenia powierzchni szklanych, przestawiania maszyn, a ponadto cechują się wysoką precyzją pracy. Dodatkową zaletą mini żurawi jest ich łatwy transport.