Reflektory ksenonowe są o wiele jaśniejsze oraz znacznie bardziej trwale niż te posiadające żarówki halogenowe. Jednak tak jak większość rzeczy, również ksenony się zużywają. Jednak nasuwa się pytanie -jak długo mogą działać takie reflektory?
Typowa żarówka H7 wytwarza około dwa razy mniej światła, niż ta ksenonowa. W dodatku ksenony mają barwę zbliżoną o wiele bardziej do światła dziennego, co wpływa na lepszy odbiór ludzkiego oka. Mają one większy zasięg oświetlenia drogi od zwykłych reflektorów żarówkowych. Następną zaletą reflektorów ksenonowych są ich palniki (inaczej źródło światła) posiadające wytrzymałość nawet o 3 tysięcy godzin. Jest to od 3 do 6 razy więcej czasu niż trwałość zwykłej, halogenowej żarówki!
Reflektory ksenonowe – wymiana i eksploatacja
Co ile czasu trzeba wymieniać ten typ reflektorów? Jeśli jeździmy samochodem do pracy, po mieście i rzadko wyjeżdżamy w jakiekolwiek dalsze podróże, to na jednym komplecie palników ksenonowych jesteśmy w stanie przejeździć nawet do 90 tysięcy kilometrów! Większość kierowców posiadających w swoich samochodach reflektory ksenonowe wymienia je dopiero po 4 do 6 latach rozpoczęcia użytkowania!
Zobacz wbijane reflektory do oświetlenia ogrodu, które mogą nadać mu wiele blasku!
Bardzo ważną rzeczą na temat ksenonów jest to, że ich zużywanie się znacząco różni się od zużywania zwykłych lamp halogenowych. Po około 1,5 tysiąca godzinach pracy, ilość emitowanego światła przez palniki zmniejsza się. Zaczynają świecić zauważalnie gorzej od nowych ksenonów. Warte zaznaczenia jest to, że mimo spadku intensywności światła, to dalej są o wiele bardziej efektywne od zwykłych reflektorów halogenowych. Osoby posiadające problemy ze wzrokiem nie powinny czekać do całkowitego przepalenia się lamp. Sprawdź czy lampy LED są szkodliwe jak reflektory ksenonowe.
W czasie użytkowania reflektorów ksenonowych zużywają się również odbłyśniki a klosze lamp wykonane z poliwęglanu matowieją. Podczas intensywnej eksploatacji, lampy w niektórych modelach lamp są tak wypalone, że nawet wymiana palników nie będzie gwarantowała dobrego poziomu oświetlenia drogi. Temperatura pracy ksenonów oraz emitowanie promieni UV ma bardzo duży wpływ na to zjawisko. Starsze modele samochodów miały wyjątkowo źle znoszące współpracę z palnikami odbłyśniki. Po kilku latach użytkowania stają się one niemal czarne. Jeśli mamy jakikolwiek problem z reflektorami ksenonowymi w swoim samochodzie, to należy je niezwłocznie wymienić. Warto zauważyć, że niektóre rodzaje reflektorów da się regenerować.
Reflektory ksenonowe – światła do jazdy dziennej
Korzyści płynące z używania ksenonów podczas jazdy w dzień są tematem wartym poruszenia. Jeśli są one zamontowane fabrycznie, powinny zastępować nam reflektory mijania, zwłaszcza w dzień, przy dobrej widoczności. Reflektory oszczędzamy, żeby starczyły nam nawet na cały okres użytkowania samochodu. Jeśli jednak nie mamy fabrycznie zamontowanych świateł dziennych, to za cenę kilkuset złotych warto je założyć. Jest to bardzo opłacalne, gdyż korzystanie z ksenonów tylko porą nocna wydłuża ich czas użytkowania.