Saturday, December 7th, 2024

Stomatologia estetyczna – zabiegi, przeciwwskazania

Stomatologia estetyczna – zabiegi, przeciwwskazania.

Co to jest i czym się zajmuje stomatologia estetyczna?
Stomatologia estetyczna są to zabiegi, które mają za zadanie poprawić wygląd uśmiechu. Dzięki zabiegom z zakresu stomatologii estetycznej można poprawić kolor zębów, pozbyć się przebarwień, a także zmienić ich kształt. Zabiegi, które poprawiają wygląd zębów to:
– gabinetowe wybielanie zębów,
– nakładkowe wybielanie zębów,
– licówki i kompozyty,
– skaling,
– piaskowanie.

Wybielanie – zabiegi korygujące kolor zębów
Wybielanie zębów polega na utlenieniu cząsteczek, które odpowiadają za nieestetyczne przebarwienia. Istnieją dwie metody wybielania zębów: gabinetowa oraz nakładkowa, którą pacjent wykonuje samodzielnie w domu.

Gabinetowe wybielanie zębów
Ta metoda pozwala wybielić zęby aż o 7-8 odcieni w skali VITA, a efekty widoczne są natychmiast. Podczas zabiegu stomatolog nakłada na zęby żel wybielający, który aktywuje za pomocą lampy (wykorzystywane są lampy LED, halogenowe, a także lasery). Zabieg trwa około godzinę, a możliwe skutki uboczne to tymczasowa nadwrażliwość zębów.

Nakładkowe wybielanie zębów
W przypadku tej metody pierwszym etapem jest pobranie od pacjentów wycisków, które będą potrzebne do wykonania specjalnych nakładek, gdzie aplikowany będzie żel wybielający. Gdy szyny będą już gotowe, lekarz dokładnie poinstruuje pacjenta jak należy wykonać zabieg, aby ten mógł wykonywać go bezpiecznie w domu. Zazwyczaj nakładki wraz z żelem wybielającym należy nosić na zębach przez kilka godzin. Całość trwa od 2 do 3 tygodni.

Przeciwskazania do wybielania zębów:
– próchnica,
– paradontoza,
– odsłonięte szyjki zębowe,
– przyjmowanie niektórych leków,
– stany zapalne w jamie ustnej,
– ciąża i karmienie piersią,
– nadwrażliwość zębów,
– alergia na substancje zawarte w żelu wybielającym.

Licówki, kompozyty – korekta kształtu zębów
Licówki to tańsza alternatywa implantów zębowych. Ich największą zaletą jest naturalny wygląd. Istnieją dwa rodzaje licówek: ceramiczne oraz kompozytowe. Czym one się różnią?

https://dentistica.pl/

Licówki ceramiczne
Licówki ceramiczne są to cienkie porcelanowe nakładki. Najczęściej są wykorzystywane w estetyce uśmiechu zębów przednich. Na wizycie przygotowującej do tego zabiegu zęby muszą zostać oszlifowane w obrębie szkliwa, a następnie zostaje wybrany kolor licówek oraz lekarz wykonuje wycisk zębów. Później, na czas przygotowania w pracowni protetycznej licówek, zostają założone tzw. licówki tymczasowe. Jest to metoda małoinwazyjna, która pozwala zamaskować przebarwienia, a także zmienić kolor i kształt zębów. Materiał, z którego wykonane są licówki ceramiczne jest bardzo trwały oraz bezpieczny dla zdrowia.

Licówki kompozytowe
Licówki kompozytowe to inna nazwa na popularny ostatnio bonding. Za pomocą tego zabiegu można wizualnie poprawić zgryz, ukryć przebarwienia oraz wyrównać zęby. Jest to całkowicie nieinwazyjna metoda – w tym przypadku zęby nie muszą zostać spiłowane, a cały zabieg może zostać wykonany w ciągu jednej wizyty. Należy jednak pamiętać, że licówki ceramiczne są trwalsze niż bonding zębów. Licówki kompozytowe wraz z upływem czasu mogą tracić swój blask, a to może spowodować konieczność wykonania poprawek.

Przeciwwskazania do wykonania licówek:
– wady zgryzu,
– zbyt krótkie zęby,
– obgryzanie paznokci,
– bardzo zniszczone zęby,
– niewłaściwa higiena jamy ustnej,
– brak zębów bocznych,
– bruksizm.

Usuwanie kamienia nazębnego — skaling i piaskowanie
Skaling i paskowanie zębów to zabiegi wliczane do higienizacji jamy ustnej. Pomagają poprawić stan zdrowia jamy ustnej, a wykonywane są przez higienistkę stomatologiczną. Na czym polegają?

Skaling
To zabieg pozwalający na usunięcie z powierzchni zębów kamienia nazębnego. Warto wiedzieć, że współcześnie najczęściej są wykonywane dwie metody skalingu:
1. Naddziąsłowa — kamień nazębny przez działanie ultradźwięków i nacisku wody kruszy się, a w następstwie odrywa od powierzchni zęba.
2. Poddziąsłowa — w tej metodzie zostaje dodatkowo użyty kiret, który pomaga usunąć kamień z najciężej dostępnych miejsc.
Przeciwskazania do wykonania skalingu:

– ciąża,

– osteoporoza,

– posiadany przez pacjenta rozrusznik serca.

https://dentistica.pl/oferta-klinika-stomatologiczna/implanty-zebow/

Piaskowanie
Piaskowanie to zabieg, który ma za zadanie usunąć osady oraz przebarwienia zębów. Jest wykonywany za pomocą piaskarki – urządzenie kieruje strumień mieszanki specjalnego piasku oraz wody pod ciśnieniem. Zabieg jest konieczny przed wybielaniem zębów.
Przeciwskazania do zabiegu piaskowania:
– ciąża,
– astma,
– alergia na składniki preparatów wykorzystywanych podczas zabiegu,
– stany zapalne jamy ustnej.