Tuesday, July 23rd, 2024

Włocławek – miasto atrakcyjne dla kobiet. Co warto zobaczyć i robić we Włocławku?

Włocławek – miasto atrakcyjne dla kobiet. Co warto zobaczyć i robić we Włocławku?

Włocławek to dość duże miasto, liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców. Ma w sobie jednak urok małego, zabytkowego miasteczka. Ze względu na rozmiar miasta, prócz atrakcji związanych ze zwiedzaniem historycznej starówki możemy tu liczyć także na ciekawe życie nocne oraz interesujące lokale gastronomiczne. Włocławek jest przy tym położony niezwykle malowniczo – w dolinie Wisły, nad rozległym Jeziorem Włocławskim. Akwen ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, co sprawia, że Włocławek jest ciekawym miejscem także dla kobiet. preferujących aktywny tryb życia.

Zabytki Włocławka. Miasto gotyckich kościołów

Piękno Włocławka najlepiej podziwiać z perspektywy rzeki. Miasto położone jest na wysokiej, wiślanej skarpie. Z pokładu rzecznego statku lub z jachtu obserwować możemy tak świat natury kujawskich nizin, jak i miejskie zabytki. Panorama Włocławka jest bajeczna, należy do najciekawszych w Polsce – śmiało może rywalizować z panoramą Torunia lub Starego Miasta w Warszawie, a więc miast, które także położone są widowiskowo na stromych skarpach Wisły.

Włocławek to miasto wielkich, gotyckich kościołów, jedno z najciekawszych centrów architektury gotyckiej w Polsce. Wśród kościołów Włocławka wyróżnia się potężna katedra z surowej, czerwonej cegły – w stylu gotyku bałtycko-nadwiślańskiego. W XIV-wiecznym kościele zachowało się średniowieczne wyposażenie oraz jedne z najpiękniejszych w Europie witraże. Prócz Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, warto zobaczyć we Włocławku również barokowo-klasycystyczny pałac biskupi, kościół św. Witalisa oraz położony przy Starym Rynku kościół św. Jana Chrzciciela. Otoczony starymi kamienicami stary Rynek we Włocławku jest otwarty na Wisłę, położony na wysokiej skarpie – rozciągają się z niego zapierające dech w piersiach widoki na położoną naprzeciw Kujaw Ziemię Dobrzyńską.

Stare miasto we Włocławku jest bardzo dobrze zachowane, w całości zabytkowe – nie tętni życiem tak silnie, jak toruńskie, także jest jednak bardzo atrakcyjne dla turystek. Znajdują się na jego terenie liczne restauracje i kluby, zwłaszcza przy miejskim deptaku – ulicy 3 maja. Ulica ta jest również atrakcyjnym miejscem do robienia zakupów ze względu na wiele znajdujących się przy niej sklepów odzieżowych i małych sklepików z pamiątkami.

Kiedy zmęczą nas już spacery po starym mieście, możemy odpocząć na zielonych bulwarach nad Wisłą. Bulwary, łączące się z rynkiem, są rozległe i nowoczesne, prezentują się równie ciekawie, co bulwary warszawskie i krakowskie. Położona przy bulwarach Marina to bardzo piękny i nowoczesny budynek, ważne dzieło architektury współczesnej. Ciekawe jest też Muzeum Ziemi Kujawskiej, ze zbiorami sztuki ludowej Kujaw. Jeśli poszukujemy pamiątek z miasta, najlepiej sprawdzą się charakterystyczne naczynia fajansowe, z kujawskimi motywami ludowymi.

Jezioro Włocławskie

Jezioro Włocławskie to zbiornik sztuczny, cechują go jednak właśnie z tego powodu duże walory krajobrazowe. Jest to przy tym akwen bardzo rozległy, jedno z największych jezior w Polsce. Doskonale nadaje się on do uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa i kajakarstwa. Jezioro jest tak samo atrakcyjne dla sportu i turystyki, jak Wielkie Jeziora Mazurskie, ale przy tym spokojniejsze i bardziej bezpieczne. Także kobiety, które nie potrafią żeglować, mogą tu skorzystać z wycieczki łódką lub rowerem wodnym. Prócz przystani wodnych, nad jeziorem znajdują się także położone wśród kujawskich lasów plaże i kąpieliska. Okolice Włocławka słyną z dobrych restauracji i barów rybnych, które często odwiedzają mieszkańcy Warszawy.

Zapora we Włocławku

Nikt, kto przebywa we Włocławku nie może pominąć także tamy, która była miejscem męczeństwa kapelana Solidarności, księdza Jerzego Popiełuszki. Jest to miejsce przejmujące, w którym żywo odczuwa się kontrast industrialnej architektury potężnej tamy i tragicznych wydarzeń historycznych. Dla osób religijnych jest to cel pielgrzymek, miejsce skupienia i modlitwy. Jest ono jednak ważne dla wszystkich, stanowiąc przejmujące i dramatyczne miejsce spotkania z historią Polski, zadumy i refleksji nad przemijaniem.

Więcej przeczytasz na https://epicgirl.pl/