Nawadnianie kropelkowe jest bardzo skutecznym rozwiązaniem zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie, gdzie zestaw do mikronawadniania będzie bardzo interesujący ze względu na łatwość instalacji i wydajność.
Nareszcie podlewanie pod kontrolą
Często bardzo trudno jest poradzić sobie z podlewaniem roślin doniczkowych na tarasie lub balkonie. Podłoże bardzo szybko wysycha, zwłaszcza przy gorącej i wietrznej pogodzie, dlatego konieczne jest bardzo częste i obfite podlewanie, bo w gorącym okresie zapomnienie o tym jest niewybaczalne.
Wysokie rośliny w wiszących koszach, skrzynkach okiennych, podwyższonych zagonach ziół na balkonie, małym warzywniku lub grządce w ogrodzie mogą być podłączone do systemu mikronawadniania, idealnego do powolnego dozowania wody kropla po kropli u podnóża każdej rośliny. System ten nawadnia delikatnie i głęboko, zapewniając jednocześnie znaczną oszczędność wody, ponieważ ogranicza jej marnotrawstwo.
Ciche, bezwysiłkowe podlewanie dzięki instalacji zestawu nawadniającego
Aby zainstalować zestaw do nawadniania kropelkowego, znany również jako zestaw do mikronawadniania, potrzebujesz tylko źródła wody do zasilania automatycznego systemu nawadniania. Wszystkie przybory potrzebne do podłączenia i obsługi są zawarte w zestawie, więc nie ma potrzeby biegania po sklepach w celu znalezienia potrzebnego sprzętu! W zestawie znajduje się już przyłącze kranowe, filtr, reduktor ciśnienia, węże, trójniki, kroplowniki, korki i paliki.
Jak przygotować instalację?
Wyjmij wszystkie elementy zestawu i połóż je na stole tak, abyś mógł zobaczyć części i mieć je pod ręką podczas poszczególnych etapów.
Zacznij od zamontowania noska kranowego z regulatorem ciśnienia, w którym znajduje się filtr. Wystarczy przykręcić go do kranu.
Włożyć wąż nawadniający na regulator ciśnienia.
Niech wąż biegnie nad obszarem, który ma być podlewany, przechodząc przez każdą doniczkę, aby określić całkowitą długość wymaganą do nawadniania kropelkowego.
Umieszczanie kroplowników pomiędzy roślinami
Zacznij od końca, umieszczając korek na końcu węża nawadniającego. Aby to zrobić, wystarczy poprowadzić wąż w jednym kierunku, a następnie w drugim kierunku przez kawałek węża o większej średnicy (dostarczony w zestawie). Po zaciśnięciu wąż nawadniający nie będzie już tracił wody w tym miejscu. To jest koniec obwodu.
Następnie doprowadzamy wąż do pierwszego garnka, przecinamy go, aby włożyć do środka trójnik.
Wytnij 5 cm rury i włóż ją na łodygę T, aby umożliwić przesyłanie wody do rośliny przez kroplownik umieszczony na jej końcu, aby regulować przepływ kroplowy.
Następnie włóż pozostałą rurę główną do ostatniego pręta trójnika, aby kontynuować obwód.
Posadź w ziemi palik podtrzymujący, aby zamocować rurę w sadzarce w sposób jak najmniej widoczny.
Odetnij wąż główny w żądanej odległości od pierwszego trójnika, aby podlać następną roślinę.
Włożyć nowy trójnik i kroplownik w taki sam sposób jak poprzednio, i tak dalej aż do końca obwodu.
Mikronawadnianie ma wiele zalet
Ten rodzaj delikatnego podlewania pozwala na dobre przenikanie wody i lepszą jej asymilację przez rośliny. Państwa tereny zielone są skutecznie i ekonomicznie nawadniane bez wysiłku. Nie ma potrzeby używania uciążliwego węża lub ciężkiej konewki, wystarczy otworzyć kran z wodą w razie potrzeby, aby uzyskać podlewanie kropelkowe w dni, kiedy nie pada deszcz. Do systemu można podłączyć wyłącznik czasowy, aby rozpocząć podlewanie nawet podczas nieobecności użytkownika.
Dzięki kroplownikom liście nie są podlewane, co pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się chorób skrytopochodnych oraz ryzyka poparzenia przez powiększające działanie słońca.
Zawieszone rośliny, trudno dostępne ze względu na ich wysokość, jak również worki z kwiatami lub warzywami, które są zawieszone wzdłuż balustrad lub ogrodzeń, również mogą korzystać z tego typu podlewania bez marnowania wody.
Łatwy w montażu dla każdego majsterkowicza, zestaw do mikronawadniania jest odpowiedni do podlewania kwietników, grządek lub małych ogródków warzywnych, a także roślin w skrzynkach okiennych, wiszących koszach lub doniczkach na balkonie.